North East AA Rankings

Other Regions and State rankings at www.papowerwrestling.com

 

106 lbs.
# Name Year 2018–19 2017 – – 2018 Team
1 Andrew Johnson 10 28-7 Danville Area
2 Zach Kremer 12 13-11 Benton Area
3 Coy Wagner 10 16-15 North Penn-Liberty
4 Tyler Dilly 12 17-14 Williamson
5 Isaac Landis 10 10-14 Canton Area
6 Jake Leonardo 11 14-19 Bloomsburg
7 Kaden Majcher 10 11-14 Warrior Run
8 Kaiden Wagner 9 Lewisburg Area
 
113 lbs.
# Name Year 2018–19 2017 – – 2018 Team
1 Sheldon Seymour 11 S4 36-3 Troy Area
2 Gable Strickland 10 S5 32-11 Benton Area
3 Gabe Gramly 10 SQ 39-9 Mifflinburg Area
4 Blake Wirt 11 SQ 36-10 Line Mountain
5 Aidan Steininger 11 26-14 Midd-West
6 Broc Lutz 10 24-15 Montoursville Area
7 Bailey Poarch 10 17-14 Athens Area
8 Jason Carver 11 R5 16-15 Elmer L Meyers
 
120 lbs.
# Name Year 2018–19 2017 – – 2018 Team
1 Jacob Blair 11 RQ 37-4 Muncy
2 Noah Hunt 11 SQ 26-15 Warrior Run
3 Cole Biscoe 9 Southern Columbia Area
4 David Evans 11 SQ 37-6 Tunkhannock Area
5 Joe Rowley 11 RQ 22-14 Hanover Area
6 Ben Heinrich 12 21-14 Hughesville
7 TJ Walter 10 19-12 Milton Area
8 Coleton Eckroth 10 16-8 Columbia Montour Vo-Tech
 
126 lbs.
# Name Year 2018–19 2017 – – 2018 Team
1 Bryce Vollman 10 R5 29-17 Muncy
2 Ian Yoder 10 RQ 26-20 Southern Columbia Area
3 Justin Gessner 12 SQ 25-12 Lewisburg Area
4 Isaac Kester 10 26-8 Central Columbia
5 Nathan McArthur 12 R5 27-14 Blue Ridge
6 Logan Newton 11 R6 29-17 Wyalusing Valley Area
7 Sammy Segers 12 RQ 19-7 Scranton Prep
8 Zach Stuart 10 RQ 25-13 Lake-Lehman
 
132 lbs.
# Name Year 2018–19 2017 – – 2018 Team
1 Nathan Higley 10 S6 36-8 Sullivan County
2 Patrick Edmondson 10 S6 44-12 Southern Columbia Area
3 Robert Long 12 R6 30-12 Lake-Lehman
4 Mario Barberio 11 R5 43-12 Muncy
5 Joseph Hester 12 RQ 31-3 Montrose
6 Ian Coller 10 26-12 Line Mountain
7 Joey Bendas 11 23-14 Mount Carmel Area
8 Logan Bartlett 10 16-12 Lewisburg Area
 
138 lbs.
# Name Year 2018–19 2017 – – 2018 Team
1 Tommy Traver 12 R5 40-4 Tunkhannock Area
2 Avery Bassett 10 SQ 38-9 Midd-West
3 Luke Gorg 11 SQ 32-9 Hughesville
4 Christan Good 11 SQ 28-22 Muncy
5 Clayton Reed 11 27-13 Mifflinburg Area
6 Mike Miner 12 RQ 33-17 Southern Columbia Area
7 Chucky Rohan 12 18-9 Montrose
8 Matty Coller 11 18-8 Line Mountain
 
145 lbs.
# Name Year 2018–19 2017 – – 2018 Team
1 Hunter Burke 10 R5 29-13 Lake-Lehman
2 Matthew Leslie 10 RQ 24-9 Western Wayne
3 Gabe Waltman 12 26-11 Central Columbia
4 Colton Ammerman 11 23-8 Sullivan County
5 Gavin D’Amato 11 28-13 Tunkhannock Area
6 Bailey Cohick 12 23-12 Troy Area
7 Ethan Gush 10 19-15 Muncy
8 Griffin Smeltz 12 17-16 Line Mountain
 
152 lbs.
# Name Year 2018–19 2017 – – 2018 Team
1 DJ Erickson 12 SQ 33-7 Hanover Area
2 Coleman Good 12 SQ 35-15 Muncy
3 Gavin Garcia 9 Southern Columbia Area
4 Cael Crebs 10 24-5 Montoursville Area
5 Eric Gessner 12 30-10 Mifflinburg Area
6 Preston Rogers 12 6-3 Towanda Area
7 Kameron Kline 12 21-11 Midd-West
8 Nolan Lear 9 Benton Area
160 lbs.
# Name Year 2018–19 2017 – – 2018 Team
1 Cade Linn 11 S7 42-11 Southern Columbia Area
2 Cooper Mosier 12 R5 32-7 Towanda Area
3 Adam Roe 12 R6 26-11 Blue Ridge
4 Wyatt Bassett 12 R6 34-11 Midd-West
5 Jacob Busch 12 26-8 Central Columbia
6 Steve Roeder 10 21-8 Bloomsburg
7 Ty Nixon 9 Muncy
8 Alec Buttner 12 RQ 18-4 Scranton Prep
170 lbs.
# Name Year 2018–19 2017 – – 2018 Team
1 Kyle Tomb 12 RQ 24-14 Jersey Shore Area
2 Tyler Williams 12 25-15 Troy Area
3 Shane Weidner 11 22-14 Mount Carmel Area
4 Kasen Taylor 10 RQ 28-14 Western Wayne
5 Corey Mruk 11 RQ 24-13 Wyoming Area
6 Isaac Gensemer 12 14-15 Central Columbia
7 Gavin Eisenhower 12 19-21 Muncy
8 Jacob Feese 10 20-20 Line Mountain
 
182 lbs.
# Name Year 2018–19 2017 – – 2018 Team
1 Hunter O’Connor 12 S8 34-10 Jersey Shore Area
2 Cal Haladay 11 36-11 Southern Columbia Area
3 David Galasso 12 SQ 30-14 Athens Area
4 Dylan Bennett 10 SQ 33-13 Montoursville Area
5 Mike Kustanbauter 12 R5 43-8 Muncy
6 Jacob Mattive 12 R6 30-14 Bloomsburg
7 Garrett Storch 11 21-12 Canton Area
8 Clay Green 12 25-13 Towanda Area
 
195 lbs.
# Name Year 2018–19 2017 – – 2018 Team
1 Gaige Garcia 11 S3 45-3 Southern Columbia Area
2 Gable Crebs 12 R5 32-7 Montoursville Area
3 David Tomb 12 R6 25-18 Jersey Shore Area
4 Jackson Chilson 11 24-13 Wyalusing Valley Area
5 TJ Meehan 12 RQ 22-16 Lake-Lehman
6 Jeffrey Meader 9 Tunkhannock Area
7 Jaryn Polit-Moran 12 RQ 23-14 Wyoming Area
8 Carter Sauer 11 22-15 Midd-West
 
220 lbs.
# Name Year 2018–19 2017 – – 2018 Team
1 Lear Quinton 11 SQ 35-14 Southern Columbia Area
2 Cameron Wood 11 SQ 37-11 Montoursville Area
3 Dakotah Snyder 12 R6 29-9 Lewisburg Area
4 Dawson Brown 11 26-8 Northeast Bradford
5 Zach Poust 10 16-14 Benton Area
6 Brent Mitch 11 16-16 Milton Area
7 Austin Reed 11 24-12 Mount Carmel Area
8 Robert Brown 12 10-2 Wellsboro Area
 
285 lbs.
# Name Year 2018–19 2017 – – 2018 Team
1 Randy Wildrick 12 29-13 Wyalusing Valley Area
2 Owen Zechman 12 0-0 Midd-West
3 Colin Herb 11 25-12 Mount Carmel Area
4 Nevin Rauch 11 18-15 Milton Area
5 Sawyer Wooster 12 1-1 Canton Area
6 Coty Steele 12 7-14 Muncy
7 Jeff Burkhart 12 11-16 Warrior Run
8 Keagan Braund 11 12-18 Athens Area